1. Uzrok ošetećenja sluha

    Pitanje broj: #102268

    Poštovani,

    Od malena čujem slabije na levom uhu što se vidi iz priloženog tonalnog audiograma, dijagnoza je perceptivno oštećenje sluha levo i da tu popravke nema, tako mi je bar rečeno. Živo me interesuje da mi nabrojite bar tri razloga od čega ovakvo oštećenje nastaje, jer 95% sam siguran da mi to nije od rođenja. Generalno ovo oštećenje mi ne smeta u svakodnevnom životu jer na desno uvo čujem normalno. Sad da li je desno uvo toliko preuzelo sve na sebe, da li se mozak toliko navikao stvarno ne znam ali mi stvarno ne smeta. Ironija je u tome da sam imao sam gljivčno oboljenje i infekciju ušnog kanala ali desnog uha na koje sam već rekao da čujem normalno. Jedino primetim da slabije čujem na levo uvo kad na kratko zatvorim desno uvo. Drugo interesuje me da li postoji slušni aparat koji bi mogao da se podesi tačno prema oštećenu sluha, da ispegla frekevncije da sve bude na 10 db (250-8000 hz) i koji bi jako želeo samo da probam da vidim koliko u stvari ne čujem?

    Odgovoreno: 21. 07. 2012.
    • Poštovani,

      Oštećenje sluha ako nije urođeno može da nastane iz mnoštva razloga (lekovi, virusi, intoksikacije. . .) . Očuvan sluh na jednom uvu je dovaljan za normalno funkcionisanje. Naravo da svaki slušni aparat treba da popravi sluh do nivoa od 20db što predstavlja normalan sluh. Danas postoje veoma dobri slušni aparati koji su smešten u kanalu tako da se spolja i ne vide.