1. Uloga histamina u testu rane preosetljivosti

    Pitanje broj: #117377

    Poštovani,

    Imam 23 godine. Radio sam pre godinu dana test rane preosetljivosti. 2 ili 3 meseca pre samog testiranja nisam imao alergijske reakcije. Ovo su rezultati: polen korova 5/15 dermatophagoides 10/35 histamin 7/20. Trudim se da kroz održavanje higijene spečavam množenje grinja i koristio sam Avamis sprej. Želeo bih da Vas zamolim samo za pojašnjenje rezultata vezanog za histamin. Ako sam dobro razumeo, histamin je kontrolna proba, on ukazuje na to da li je osoba alergična? On pokazuje trenutnu reakciju organizma, stepen uzbuđenosti imunog sistema? I on može da varira u zavisnosti od toga da li je test urađen desetak dana nakon alergijskih simptoma ili 6 meseci nakon alergije? U ovom konkretnom slučaju, rezultat 7/20 za histamin je ukazivao da jeste nedavno bilo povećanog „buđenja" imunog sistema?

    Odgovoreno: 20. 06. 2013.
    • Poštovani,

      Histamin je pozitivna kožna proba koja pokazuje da li postoji reaktivnost na egzogeni histamin (ako ste pili histaminike ova reakcija izostaje) dok ostali alergeni (polen, grinje. . .) izazivaju oslobađanje endogenog histamina degranulacijom mastocita (veći broj mastocita veća količina histamina odnosno reakcija kože u obliku edema i crvenila). Reakcija na histamin postoji kod svakog zdravog čoveka a postoji i kod osoba sa nealergijskim rinitisom. Dakle alergija na neki alergen postoji ako je rekacija otok/crvenilo veća od reakcije (otok/crvenilo) na histamin. U vašem slučaju postoji preosetljivost na grinje. Bitna je i negativna proba fiziološkim rastvorom ili puferom koja ukazuje na nespecifičnu osetljivost kože odnosno reakciju na sam ubod kože i ubrizgavanje male količine neke tečnosti.