1. Stalna upotreba kapi za nos

    Pitanje broj: #113668

    Poštovani,

    U petom mesecu trudnoće je počeo da mi se zapušava nos. Od tada koristim Adrianol kapi sa srebrnom vodom. Bočica od 50 ml trajala mi je tri dana. Nakon porođaja sam malo smanjila, ali nakon nekog vremena opet se pogoršalo, tj. konstantno ih koristim, i ne mogu bez njih. Htela sam da Vas pitam koliko to šteti mom zdravlju i šta da radim da bih prestala da ih koristim?

    Odgovoreno: 14. 03. 2013.
    • Poštovana,

      Javite se nadležnom otorinolaringologu da utvrdi da li pored hormonskih promena do kojih dolazi u trudnoći postoji još neki razlog zbog koga ne dišete na nos i stalno koristite vazokonstriktorne kapi. Kada se razjasne uzroci Vaš lekar će Vam savetovati odogvarajuću terapiju (u slučaju devijacije nosne pregrade - operacija, polipi - operacija, alergijski i vazomotorni rinitis - medikamentna terapija. . . . .) hormonski rinitis koji se javlja u trudnoći, ako ne postoji ništa drugo kao prepreka u disanju kroz nos, prestaje ubrzo posle porođaja odnosno kada se normalizuje hormonski status.