1. Sekret u ušima kod dece

    Pitanje broj: #123185

    Poštovani,

    Imam problema sa sinom koji ima 2 godine, a još uvek ne priča. Krenuli smo na preglede, orl nam je rekao da ima sekret u ušima, dao nam je prvo terapiju kapima antibiotske pa nakon dve nedelje druge. Posle toga sirup Presing. Urađene su tri timpometrije u različitim intervalima, prva je bila očajna, druga i treća malo bolje, na zadnjem pregledu nam je rečeno samo da pojačamo toaletu nosa i da se uradi ponovo bris nosa koji smo radili pre 7 dana i bio je dobar. Imam utisak da sve predugo traje da je možda bolje ugraditi mu cevčice u ušima o čemu sam samo čitala, nije nam pomenuto kao varijanta. Zato želim još neko mišljenje jer mali stavlja još uvek ruke na uši. Prilažem Vam dijagrame. Molim Vas pomozite i recite šta treba uraditi jer vreme prolazi. Zadnja timponometrija desno uvo volme 0. 59ml compliance 0. 35ml, pressure -270dapa gradient 0. 06ml levo uvo volume 0. 52ml compliance 034ml pressure-177dapa gradient 0. 04ml. Kod prve timpometrije bila je ravna linija gradient na desnom 0. 01 a na levom ga nije ni bilo.

    Odgovoreno: 08. 12. 2013.
    • Poštovana,

      Ako ste u Beogradu javite se na ovaj mail da se dogovorimo za pregled. U svakom slučaju treći krajnik sigurno smeta dok sekret u ušima i potreba za cevčicama može da bude diskutabilna. To se najčešće najbolje proceni na operaciji kada se uradi paracenteza i ako se nađe sekret u srednjem uvu onda se stave cebčice a ako nema sekreta onda se sve završava samo paracentezom i bubne opne potpuno zarastu za 2 nedelje.