1. Refleks uvlačenja jezika prilikom pregleda

    Pitanje broj: #122065

    Poštovani,

    Prilikom pregleda grla, kad mi doktor stavi onu kašiku na jezik, on automatski reaguje i zatvara se, a ja zamalo da povratim, i to traje godinama, od kako sam bio mali. E sada, radio sam mnogo ljekarskih pregleda zbog sporta i nalazio sam zajednički jezik sa doktorima i oni su mi pregledali grlo bez stavljanja te kašike, međutim za mjesec dana bih trebao da radim jedan važan specijalistički pregled vezano za posao, pa me strah da ne budem imao problem zbog toga. Sada mene interesuje da li za ovo postoji neki stručni naziv, da li je to neka fobija ili šta već, da li ima još ljudi sa ovim problemom? I kako da ga rješim? Kontam da uzmem onu kašiku i da je guram svaki dan dok se ne naviknem na nju, ali ne znam da li je to moguće uopšte? Mislim rješio sam ja to u glavi, ali jednostavno taj refleks kada mi uđe strano tijelo u usta je ostao, jedva sam se navikao na one instumente kod zubara, trebalo mi je dosta vremena. Ili da možda uzmem neki lokalni anestetik u obliku spreja i da ga prsnem prije pregleda, ne znam da li je to uredu i da li postoje takvi anestetici uopšte?

    Odgovoreno: 07. 11. 2013.
    • Poštovani,

      Postoji lokalni anestetik koji može da se koristi u tu svrhu (najčešće se koristi za pregled glasnih žica kod osoba sa izraženim refleksima). Za Vas je jednostavnije rešenje da prilikom pregleda ždrela jezik ne izbacujete van usta odnosno otvorite usta i jezik je veoma opušten u ustima i ona se špatula stavi na prednju trećinu jezika jer na taj način neće izazvati refleks. Maloj deci se kaže da je jezik granica za jezik tj. Jezik ne sme da pređe preko donjih zuba odnosno ostaje na podu usta. Probajte da vežbate pregle na ovaj način i videćete da je to veoma jednostavno jer to savladaju deca predškolskog uzrasta.