1. Podizanje nepca

    Pitanje broj: #95570

    Poštovani,

    Imam ćerkicu od 2 godine i 2 meseca, konstantno ima problem sa bronhitisom, nosićem i upalama uveta. Rečeno je da ima treći krajnik i da on sve uzrokuje. U međuvremenu sam čula za tzv podizanje nepca od starijih ljudi, i pricaju mi da pokušam to nekoliko puta (ne može iz prvog kažu). S druge strane kažu da to može da ima oštećenja u govoru. I sad uopšte ne znam šta da radim. Da li da probam sa tim pre bilo kakve hiruške intervencije? Šta je to, i ima li efekta od tog podizanja, i može li da ostavi bilo kakve posledice?

    Odgovoreno: 01. 03. 2012.
    • Poštovana,

      Podizanje nepca predstavlja narodnu, beskrvnu metodu operacije trećeg krajnika. Šta su komplikacije ove metode stvarno ne znam, osim ogromnog maltretiranja i stresiranja deteta. To je veoma neprijatno i bolno za dete i sa sumnjivim rezultatima. Dok operacija trećeg krajnika je stres za roditelje, i velika korist za dete. Naravno, moj savet je operacija trećeg krajnika i to, s obzirom na tegobe, bez odlaganja da olakšate život i vašem detu i vama.