1. Operacija nosne devijacije fess metodom

    Pitanje broj: #114028

    Poštovani,

    Možete li mi reći u kojim bolnicama u Srbiji je moguća operacija nosne devijacije fess metodom?

    Odgovoreno: 22. 03. 2013.
    • Poštovana,

      Fess je skraćenica od funkcionalne endoskopske hirurgije sinusa i podrazumeva minmalno invazivnu hirurgiju sinusa koja se radi kroz nos odnosno uspostavljanje drenaže i ventilacije sinusa za razliku od klasične hirurgije sinusa gde se pravio rez kroz kožu i sinusi se u potpunosti uništavali bez uspostavljanja slova za normaln opravak sluzokože sinusa.
      U okviru fess hirurgije sinusa operacija septuma se radi samo u izuzetnim slučajevima kada krivina nosne pregrade onemogućava pristup ušću sinusa. Dakle, generalno operacija nosne devijacije se radi klasičnom hiruškom tehnikom kroz nos (spolja nema ožiljaka) koja se zove septoplastika i omogućava rešavanje svih vrsta problema na nosnoj pregradi što operacija nosne pregrade u fess tehnici ne omogućava.