1. Miringoplastika i gubitak sluha

    Pitanje broj: #122359

    Poštovani,

    Želio bih Vaš savjet, naime zakazao sam operaciju uha miringoplastiku, imam rupu a bubnjicu već 15 godina i gubitak sluha od 15 decibela radi te perforacije. Ono što me malo zabrinulo jeste između ostalog što mi je doktor objašnjavao za operaciju, jeste da mora spomenuti još nešto što traži zakon, a to je da postoji mali rizik, manji od 1% da može doći do gubitka sluha potpuno kao posljedica operacije ali da se to veoma rijetko dešava ili nikako, ali mene ipak malo škaklja sad jer ipak imam dosta sluha na to uho, a s druge strane volio bi da dobijem novo uho kao što mi je doktor rekao, nakon operacije bi bilo kao novo i ne bi mi više smetala voda i mogao bih roniti. Sad me zanima Vaše mišljenje je li uopšte ima te opasnosti ili se to jednostavno tako mora napomenuti da postoji neki rizik, operacija je u opštoj anesteziji?

    Odgovoreno: 16. 11. 2013.
    • Poštovani,

      Miringoplastika znači da se intervencija odvija samo na nivou bubne opne znači da se ne diraju ni slušne koščice (potpuno druga situacija je u slučaju holestatoma gde je on već razorio slušne koščice i tu se ne očekuje da se sluh popravi već samo da se zaustavi dalje širenje holesteatom u unutrašnje uvo i lobanju) . Gubitak sluha je manji problem u Vašem slučaju dok su moguće ponavljane infekcije mnogo veći problem. Nisam nikada čula da je neko posle miringoplastike imao potpuni gubitak sluha a radim u ustanovi gde se operacije ušiju rade svakodnevno.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #122359

    • Poštovani. Prije 2 godine primio sam udarac loptom u predjelu desnog uha. Od toga dana šum u ušima mi je bio praktički neprimjetan. Sve do prije 6 mjeseci kada sam ponovno primio udarac nogometnom loptom u uho. Nakon toga, šum se pojačao, šum u ušima je stalan i jak. Čim čujem neki glas, zvuk ili ja osobno kažem nešto frekvencija prati moj glas i šum se pojačava. Derem li se, šum u ušima se jako pojača. Ostali simptomi (crveno i toplije uho od drugog). Molim za savjet jer ne mogu normalno razgovarati. Lijep pozdrav!

    • U detinjstvu mi je uništena bubna opna zbog čestih upala, sada mi je 72 godine i ne čujem. Hoće li biti bolje posle operacije? Hvala.

    • Poštovani, imala sam preforciju bubne opne, zatim operaciju (miringoplastiku), operacija je bila u januaru 2023.godine. Potom mi je doktor prepisao sprej, "oto ackva perfect klin" posle par upoterba, osetila sam veliko zapušenje. Da li je to normalno, i šta da radim povodom toga?

    • Poštovanje, 28.07. mi je urađena operacija miringoplastika na levom uhu zbog perforacije bubne opne. Zakazana mi je kontrola 06.08. Ono što mene brine je utrnuće leve ušne školjke, ukus na jeziku osećam samo sa desne strane dok mi je ostatak jezika utrnut, osećaj za ravnotežu je blago poremećen, što mi se nikad ranije nije dešavalo (planinarim i penjala sam se na velikim visinama bez problema). Da li je to posledica opšte anestezije ili samog operativnog zahvata? I koliko će to stanje potrajati? Da li je to sve uopšte normalno posle operacije?

      P.S. popila sam antibiotike po propisanom i više nemam upalne bolove

    • Postovani Uradjena mi je stapedoplastika desnog uha. Test sapatom je bio dobar Posle detamponaze sam imala jaku kao mikrofoniju koja je trajala jedan dan .posle presnka te tako reci milrofonije imam gubitak sluha na operisanom uhu ali se povrrmeno javi neki cudan zvuk ,kao da se probija neki zvucni zid. Stavljam dexametazon neomicin kapi 3x3 kapi i curi mi neka sukrvica u uhu. Imam osecaj utrnulosti jednog dela jezika i kao gubitak ukusa na tom delu jezika. Zakazana mi je konzrola za 2 nedelje a doktor mi nije rekao da mogu ovako nesto da ocekujem. Molim Vas da li su ovo normalne posleoperativne reakcije ili vec kako da ih nazovem ili to govori da nesto nije uredu. Pozdrav i hvala na bilo kakvom odgovoru.