1. Kako lečiti sekret iz nosa?

    Pitanje broj: #152628

    Poštovani,

    Već par godina unazad, jednom mesečno sam imala problem da mi iz nosa slije velika količina žutog gustog sekreta, kog moram odmah da ispljunem, pošto je nemoguće bilo progutati, ali sve se pogoršalo pre četiri meseca. Sve je počelo sa smetnjama sa gutanjem na čvrstu hranu, a ponekad i na meku. Najveće smetnje pravi sam početak akta gutanja, kada hrana treba da sa korena jezika krene put ždrela, tada moram da činim više pokušaja da bi zalogaj skliznuo. Kada sam se obratila lekaru opšte prakse, upućena sam na interno odeljenje sa dg: r13 dysphagia. Sa internog sam poslata na pasažu jednjaka i na gastroendoskopiju. Na gastro mi je rečeno da imam malu količinu sekreta u želudcu, ali je sve to u redu. Gastroenterolog me je uputio na orl i na neurologiju. Neurološki pregled je prošao odlično, bez ikakvih problema. Usput sam odradila rtg grudnog koša, ultrazvuk vrata, bris ždrela, heliko bakteriju i proverila krvnu sliku. Sve je dobro osim krvne slike, blago sam anemična. Na kraju odlazim kod orl.  Na orl odeljenu jedan orl doktor mi je uspostavio dg: r13 dysphagia, j01. 0 sinusitis maxillaris acuta, j01. 8 sinusitis acuta alia. U medjuvremenu pored otežanog gutanja je počelo i slivanja sekreta u nos. Tu je urađen rdg paranazalnih šupljina i tu je sve bilo uredno. Dobila sam terapiju Klindamicin 600mg i B complex i kontrolu po potrebi. U medjuvremenu, pored bezuspešne terapije, morala sam hitno da izvadim zub koji nije bio povezan sa desnim sinusom i imala sam otvoren sinus. Zub mi je začepljen sa gelom i prepisan mi je antibiotik, ne bi li došlo do infekcije. I ta terapija je prošla i počinje prava noćna mora. Zapušen nos, slivanje gustog žutog sekreta u grlo,  koji se lepi za grlo, loš zadah, glavobolje, svrab u nosu i naravno problem sa gutanjem. Sekret mi pravi najviše problema, sliva se sve vreme, jako je gust, u toku dana se desi napad kad se slije ogromna količina sekreta koja je veoma gusta da se ne može ni progutati, a jedva ispljunuti, ponekad davi, a i jako guši. Odlazim kod drugog orl koji mi uspostavlja dg: rhinitis allergica non specificata i zakazuje mi alergo test koji je negativan. Stanje se pogoršava i psihički ubija. Odlazim kod trećeg orl koji me šalje na ponovno snimanje sinusa i tu se otkriva polip 9mm x 5mm i postavlja se dg: sinusitis chronica alia i polypi sinus alius - sinus maxillaris dex. Prepisuje mi se terapija Quixx sprejem i Momensa sprejem i zakazuje se endskopija nosa. Endoskopija nosa uglavnom uredna, malo bistrog sekreta u oba znh, septum relativno prav, sluznica lako edematozna, malo bistrog sekreta na zadnjem zidu. Kontrola za tri nedelje. Problem je što se meni stanje pogoršava, sekret se stalno sliva, jako guši, sprejevi ne pomažu i počele su mučnine. Imam osećaj da ne mogu ni na usta da nadišem, ne mogu da boravim u zagušljivim prostorijama, ne znam više šta da radim. Uradila sam i bris nosa, čekam rezultate.
    Poštovani, nadam se nekoj pomoći, savetu.

    Pozdrav

    Odgovoreno: 25. 06. 2017.

Komentari na pitanje: #152628

    • Sajma Asotic 20. 10. 2022.

      Postovani, Jutros kada sam ustala slajm iz nosa sam uvukla i spustilo mi se u grlo, kada sam ispljunula videla sam krv opet sam pokusala opet da pljunem medjutim nije vise bilo krvi. Prethodnih noci mi bio nos zapusen jer sam prehladila, nisam pušač takodje me pluća ne bole, ovo se samo jednom desilo i vise nije. Da li je moguće od uvlačenja sekreta da sam nesto ‘ogrebla’ i da li treba da se obratim doktoru?