1. Lečenje oštećenja čula mirisa

    Pitanje broj: #146891

    Poštovani,

    Moj problem je što ne osećam mirise. Pregledana sam od strane nekoliko otorinolaringologa. Rinoskopski nalazi: mukozna sekrecija, staklasta sluznica, lividna sluznica…. Dijagnoze su: pansinusitis, rinosinusitis hronica, vasomotorni rhinitis i rinosinusitis hron. Alerg. Test na standardne inhalacione alergene je negativan. Polipe nemam. Urađen je i ms ct paranazalnih šupljina 10.8.2015. Dijagnoza je pansinusitis. Sve vreme sam na terapiji, naizmenično Avamys, Nasonex, Beconase. U početku mi se culo mirisa povremeno vraćalo na sat – dva vremena u toku dana. Pa par dana pauza, pa mi se opet pojavi. Sad osećam samo npr miris belog luka ili cimeta i to ne uvek. Nos mi ne curi već duže vreme i nije zapušen. Takođe je i slivanje prilično smanjeno. Potpuno normalno dišem na njega, ali i dalje pričam kroz nos i ne osećam miris i ukus hrane. Do sada sam od lekova koristila Beconase, Avamys, Flixonse i Nasonex, Sinupret forte, Singulair, Aerius, Esradin tabl i Pana kapi. Serapeptaze, Chymoral forte. Moje pitanje je da li postoji mogućnost da povratim čulo mirisa i da li postoje još neki lekovi ili tretmani koji bi mi u tome pomogli?

    Odgovoreno: 03. 06. 2016.

Komentari na pitanje: #146891

    • Godinu ipo vec nemam miris,ukus onako.Da li ima neki lek koji bi mi pomogao da povratim miris.Osetim neka dva neodređena mirisa

    • Imam problem sa mirisom I ukusom vec godinu dana tacno od korone. Da li postoji lek neki u apoteci? hvala

    • Postovani, imam 67 god. Culo mirisa je u manjem obimu ili ga nema. Pregledi su BO. Covid sam prelezala u februaru i tada je culo morisa pojacalo. Bolest je bila u blazem obliku. Da napomenem da je moj deda ziveo 93 godine bez cula mirisa. S postovanjem.

    • Dali smijek koristiti Avamis sprej ako mi je nos začapljen i nemam čulo mirisa kada imam koronu

    • Postovani Sa cerom smo prelezale koronu pocetkom septembra, u cerinom slucaju blaza slika ,samo gubitak cula ukusa i mirisa koji se i dan adana s nisu skroz vratili i zapusen nos , od terapija dobila samo vitamine i defrinol. Od pre 10tak dana pocinje sva hrana pa cak i pasta za zube d ajoj se oseca i miris i ukus na pokvarena jaja i ima nagon z a povracanje kad ih oseti , ima 14 godina i ne znam sta sme d akoristi od lekova i kom dr sada da se obratimo ,ne bih d a je opet vodim u kovid ambulantu i prolazimo svu tu agoniju iz pocetka ! Svaki savet dobrodosao , hvala unapred zabrinuta mama Sladja

    • Prelezala sam Covid u novembru 2020,jos uvek nemam culo mirisa. Koja je terapija (culo ukusa nisam gubila)? Hvala

    • Vec 2-3 meseca neosecam nista ili moze se reci u minijaturnim kolicinama nazirem mirise dok culo ukusa je savrseno i sve ostalo zanoma me prava terapija mog problema. Hvala