1. Kašalj praćen ispljuvkom krvi

    Pitanje broj: #105941

    Poštovani,

    Bio sam pušač 10 godina. 10. maja mi se pojavio neki kašalj sa obilnim ispljuvkom u trajanju od pola sata, noću oko 12 časova. Sutradan isto, i posle 25 minuta kašlja ugledao sam u prozirnom obilnom ispljuvku končic krvi. Istog dana počelo je da me peče grlo i sinusi koji su i predhodno bili zapušeni. To mi je takođe 15 godina hronični sinuzitis. Posle 2 meseca i 20 dana ponovo počnem da pušim. Inače dok nisam pušio bio je letnji period, sinusi nisu bili zapušeni toliko, ali u grlu nisam osećao ružno slivanje koje sam imao ceo život. Počnem da pušim i odmah narednog jutra kašalj sa iskašljavanjem obilnog prozirnog ispljuvka, sinusi zapušeni. Kasnije počnem i skroz da pušim, kašalj svaki dan, ili svaki drugi oko podne, obično posle ručka. Ispljuvak proziran, posle jačeg kasšlja pojavi se končic krvi. Odem kod doktora, prepisao mi je Panklav 1000 i kaže da je to upala grla. Popijem Panklav, kašalj i dalje. A posle deset dana ponovo končic krvi, u obilnom ispljuvku jedva primenta. Za dva dana opet isto. Uplašen odem kod svog dugogodišnjeg doktora. Nalazi krvi i urina u redu, malo povećan čini mi se hemoglobin, uglavnom nešto što ukazuje na neku upalu, povećani i trigleciridi i masnoća. Snimanje rtg rendgena, sve u redu. Inače doktorka je imala i nalaz iz 2009. i sve je u redu, bez bilo kakve promene i bilo čega na plućima. Kaže od kašlja mi je pukao neki kapilar što se često dešava naročito pušačima. Zbog te upale popijem Hemomicin 500 tri dana, vitamin C 1000 pio sam 20 dana, šumeće. Kašalj staje malo, svaki drugi dan se pojavljuje. Da li je moguće da sve dolazi od sinusa, osećaj slivanja, iskašljavanje posle obroka, konstantno zapušeni sinusi? Kako da pomognem sebi da smanjim sekreciju iz sinusa? Koristio sam Olint, Rinofluimicil sa antibiotskim kapima za oči, Marisol zn, Marisol sa đumbirom.

    Odgovoreno: 29. 09. 2012.

Komentari na pitanje: #105941

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 28. 10. 2012.

      Bez kliničkog pregleda je teško bilo šta dalje savetovati.

    • Nisam u beogradu, to je moj problem. Pio sam fluimicil 10 dana, sekrecija je bila malo redja. . . Mene interesuje da li ima nesto od sirupa, tableta sto moze malo da smanji sekret ili ga regulise. . . .