1. Kako poboljšati glas nakon operacija glasnih žica?

    Pitanje broj: #153214

    Poštovani,

    U maju mesecu mi je urađena delimična hordektomija desne glasne žice (lms). Uklonjeno je 5 mm. Ph nalaz je pokazao skvamocelularni karcinom (hg i, inflitracija subepitelne strome ali bez inflitracije viscelarnog skeletnog mišića glasnice, bez limfovaskularne i bez perineuralne inflitracije) g. Tkivo van glasne žice nije bilo zahvaćeno, limfni čvorovi na vratu takođe nisu bili zahvaćeni. Glasne žice pokretne. Glas se relativno brzo vratio u normalu (blago promukao) . Kao posledica operacije na glasnoj žici su se pojavilo ožiljno tkivo te je u julu izvršena rekordektomija. Ponovo je uklonjeno oko 5 mm. Ph nalaz uklonjene promene je bio dobar (benigno). Prošlo je više od mesec dana i glas mi je sada i promukao i slab. Da li postoji mogućnost da se glas poboljša uprkos tome što je skoro cela desna glasna žica odstranjena (80% )? Kakav glas može biti sa jednom glasnom žicom? Dodatni problem u svemu ovome je to što sam ja predavač pa mi je glas preko potreban. Inače imam 50 godina, nikad pušio, nikad pio, fizički više nego aktivan, mediteranska ishrana, lična organska hrana. Unapred zahvalan na odgovoru.

    Odgovoreno: 13. 08. 2017.

Komentari na pitanje: #153214

    • Operisala obe glasne žice 17 uradena oba isječka, sa obe glasne žice. Nalaz se čeka, ali i dalje šapćem. Koliko vremena treba za povratak glasa ili se možda neće ni vratiti? Bojim se i nalaza kakav će da bude, a i da ostanem sa ovim glasom.