1. Fess operacija nosa

    Pitanje broj: #97305

    Poštovani,

    Imam 24 godine. Ustanovljena mi je dijagnoza: rhinitis allergica pollinosa. Polypus casi nasi, polypus sinus allius anamneza: homogeno zasencen max. Sinusi sa mukocelama. Zadebljana mukoza nosnih hodnika. Th/operativna/ fess. Pa me zanima kako se radi, u lokalnoj, opštoj anesteziji? Koliko se pacijent zadržava u bolnici, i kakav je oporavak?

    Odgovoreno: 02. 04. 2012.
    • Poštovana,

      Fess se radi u totalnoj anesteziji. Ali pre priče o hiruškom lečenju, potrebno je uraditi skener sinusa da bi se detaljno videlu u čemu je problem jer svaki alergijski rinitis može da da zadebljanje sluzokože, što ne može jasno da se razlikuje na osnovu rentgenskog snimka sinusa, ali to se leči lekovima kao što su intranazalni kortikosteroidi i slično. Sada počinje sezona polena i treba razmotriti i potrebu kečenja alergijskog rinitisa. Posle operacije sinusa odnosno fessa, moji pacijenti ostaju u bolnici 2 ili 3 dana u zavisnosti od vrste problema.