1. Disanje na usta nakon operacije trećeg krajnika

    Pitanje broj: #110797

    Poštovani,

    Sin mi ima 3 godine i prije mjesec i po izvadio je treći krajnik. Proje toga je jako teško disao i to na usta, a po noći je jako hrkao i čak mu je disanje zastajalo 4-5 sekundi. Nakon što je izvadio krajnik situacija je malo bolja. Po danu uglavnom diše na usta jer je tako naučio. Ja ga opominjem i podsjećam da diše na nos, ali bez puno uspjeha. Ponekad se po danu kad diše čuje takav zvuk kao da hrče. Doktorica koja ga je operirala je rekla da je ponekad potrebno nekoliko mjeseci da se sve to smiri, a ponekad i duže da taj prostor gdje je bio krajnik naraste. Ja imam dojam da on ima još neku prepreku za normalno disanje, a dr kaže da je ostalo u redu. Zanima me Vaše mišljenje tj. je li normalno da treba čekati tako dugo da se situacija skroz popravi?

    Odgovoreno: 08. 01. 2013.

Komentari na pitanje: #110797

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 23. 01. 2013.

      Ako su krajnici tako veliki onda su oni ti koji nedozvoljavaju disanje na nos i ako njima dodate još i jedan veliki treći krajnik onda je jaso zašto dete ne diše. Apsolutna indikacija za operaciju krajnika su veliki krajnici i nije potrebno da budu i bolesni jer je dovoljna opstrukcija koju oni prave svojom veličinom. Pozz

    • Hvala vam na odgovoru. Izvadit ćemo krv za ige svakako. Ova dva krajnika su jako velika, kad otvori usta između n jih je možda pola cm ako ne i manje, ali je dr rekla da su zdravi i da ih ne bi još dirala. Jasna mi je veza alergije i nemogućnosti disanja na nos, ali ako vam nije problem da mi pojasnite vezu između 2 krajnika u grlu i istog: puno hvala, tatjana