1. Ciste na vratu kod beba

    Pitanje broj: #108807

    Poštovani,

    Imamo bebu 6 meseci, od rođenja ima dve fistule na vratu. Kada se rodila videli smo rupicu, doktor je rekao da to nije ništa. Kada sam ja pogledala vrat videla sam sa jedne i druge strane rupice, desna rupica je veća od leve. Igrom slučaja su nas iz Kruševca poslali u Beograd u Tiršovu sa sumnjom na aneurizmu, i gore su ustanovili da je nema, ali na otpustu su primetili desnu rupicu. Rekli su da je sinus, da dođemo na kontrolu za nekoliko meseci. U njenom trećem mesecu je iznenada počela da curi leva rupica i crvenilo se pojavilo, sekrecija je bila zelenkasta. Odmah smo otišli na hirurgiju, uzeli bris. Rekli su da je imala infekciju, i par dana smo bile u bolnici. Pila je sirup Cefaleksin. Sa vremena na vreme joj curi rupica. Moje pitanje su zbog čega ima fistule na vratu? Da li sam ja kao majka nešto doprinula u trudnoći tome? Da li je operacija opasna?

    Odgovoreno: 30. 11. 2012.
    • Poštovana,

      Fistule postoje zato što se prilikom razvoja dečijeg organizma neki kanalići nisu zatvorili a trebali su. Ciste odnosno fistule na vratu mogu da budu medijalne i lateralne i one se leče hiruški kada to dozvoli starost deteta. Vi niste ništa pogrešili jer to što se desilo je neka vrsta više sile. Operacija se radi u uzrastu kada je to najbolje za dete.