1. Alergija i treći krajnik

    Pitanje broj: #90629

    Poštovani,

    Moj sin je od četvrte godine imao astmu i to je trajalo do pre 3 godine. Sada ima 14. Test alergo na koži je pokazao da je alergičan na polen trave, drveća, korov, ambroziju, aspergillus, grinje, dlaku psa, na hranu nije rađen test. Uz astmu je imao i alergijske kijavice koje i danas traju. Pored svih terapija ima problem sa sekretom koji je providne boje i kijanjem. Koji je efekat da se preko krvi uradi test na alergene, a koji mora da se plati i to poprilično? Doktor traži endoskopiju nosa radi 3 krajnika. Koje veze sa alergijom ima 3 krajnik?

    Odgovoreno: 21. 11. 2011.
    • Poštovana,

      Alergo test je pokazao alergiju na različite alergene i na taj način je potvrđena dijagnoza alergijskog rinitisa. Detetu treba odrediti terapiju za alergijski rinitis u zavisnosti da li su tegobe sezonske ili stalne u toku godine. U 14 godini se očekuje da je 3 krajnik atrofisao ali ponekad može da ostane prilično velik i to je značajno kada dete ne diše na nos. 3 krajnik moze da se pregleda i endoskopijom nosa ili inirektnim pregledom sa malim ogledalcetom.