Postovani, vec mesec dana osecam problem sa grlom, u smislu promuklosti i grebanja. Pre dva dana sam otisao do svog lekara u domu zdravlja, koji mi je dao uput za orl lekara, koji je video neku promenu na desnoj glasnoj zici i uputio me je na kliniku za orl u klinickom centru nis. Lekar specijalista je rekao da mu se promena "ne svidja" i rekao da bi trebalo da se operativno resi i uzorak posalje na patologiju. Kao dijagnoza mi pise lms, jel mozete da mi objasnite sta je to i dali moze samo na osnovu obicnog pregleda da se ustanovi takva dijagnoza i s obzirom da sumnjam da je nesto maligno, koliko je to opasno i kakve su prognoze? Molim vas da mi odgovorite sto pre, jako sam uznemiren i uplasen. Unapred hvala

    Odgovoreno: 26. 06. 2011.
    • Poštovani,
      Pregledom je teško utvrditi prirodu promene. Potrebno je da se uradi lms (laringomikroskopija) sa uzimanjem uzorka za biopsiju i patohistološku analizu. Važno je samo da ne izbegavate biopsiju. Lekar vam nije napisao kliničku dijagnozu tako da ne mogu ništa više da vam kažem jer je napisano lms što predstavlja uobičajenu tehniku za skidanje svake promene sa glasnih žica. Da li ste pušač? Koliko godina imate? Da li konzumirate alkohol i u kojoj količini? Ako promuklost traje samo 1 mesec teško da može da bude nešto loše.