Kad jedem, žvaće, zevam, ili se jako smejem pa jako otvorim usta dešava mi se sledeće: deo vilične kosti koji je blizu desnog uveta, deo koji se spaja sa desnim uvetom, taj deo kao da se zakoči i škljoca (to ja i čujem) i imam osećaj kao da će taj deo da škljocne, da ispadne iz ležišta, da se slomi ili da se zakoči. Zašto se to dešava? I da li postoji jednostavno rešenje ovog problema? I da li zaista može da se desi ovo što sam navela: da se taj deo slomi, ispadne iz ležišta, zakoči? Iskreno vam se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 22. 05. 2011.
    • Poštovana,
      Na osnovu vašeg detaljnog opisa, najverovatniji zaključak je da se radi disfunkciji (najčešće je to subluksacija zgloba ili neka vrsta artritisa) desnog temporo-mandibularnog zgloba (zglob kojim je donja vilica vezana za glavu) . Najčešći razlog je istrošenost zglobnih površina. Potpuna luksacija zgloba (iščašenje ili ispadanje) se ne dešava često ali je moguća. Svaki problem ima jedno jednostavno rešenje - otiđite kod maksilo-facijalnog hirurga da vam potvrdi dijagnozu i ako je problem ovo o čemu sam pisala, dobićete savet za dalje ponašanje.