Moja majka ima vec tri mjeseca problema sa vrtoglavicom ili kako se naziva vertigo. Rodjena je 1963 godine. Nema osjecaja u donjim ekstremitetima i cesto joj dolazi osjecaj gubitka ravnoteze, te dezorijentiranost. Nalazi krvi uredu, centar za ravotezu takodje, masnoca takodje. Nema secer, ne pije, ne pusi. . . Cdu arterija vrata uradjen i nisu nadjene nikakavepatoloske promjene. Na rengenu kicme uocena su blaga zadebljanja vratne kicme, tj. Unkartroza. Inicijalni znakovi def. Spondiloze. Juce je snimnjen ct mozga pa bi vas molila da pojasnite: na nativnim skenovima mozga obostrano frontalno i perietalno subkortikalno, obostrano u kapuskularnoj regiji fokalne i slivene hipodenzne aree lakunarnih ishemijskih lezija razlicite velicine. Mediosagitalne strukture urednog polozaja. Komorni sistem gracilniji kako se vidja kod benigne intrakranijalne hipertenzije ili stanja nakon krize svjesti. Hiperostoza frontalne kosti. Lijevo u regiji bazalnih ganglija punktiformna hiperdenzna area odgovara distrofiscnom kalcifikatu. U oba sinusa vise lijevo siroko scirkularno, lijevo pseudopolipozno zadebljanje sluznice. Prisutan hiperdenzan sadrzaj u etmoidalnim celulama i vecem dijelu frontalnog sinusa. Da li ove opisane promjene sisusitisa na ct moje majke mogu imati veze sa vrtoglavicama koje ona ima? S obzirom da je operisala prije 15 godina sepsu u nosu, ili polipe? Il pak koliko ova unkartroza, odnosno inicijalna spondiloza moze utjecati na te vrtoglavice? Molim vas da mi odgovorite i unaprijed zahvaljujem!

    Odgovoreno: 18. 05. 2011.
    • Poštovana,
      Tumačenje ct mozga morate da tražite od neurologa. S obzirom da je centar za ravnotežu u redu, vrtoglavica je izazvana ili dešavanjima u mozgu, ili problemima vratne kičme-unkartroza, spondiloza. . . , ili promenama na krvnim sudovima. Promene u sinusima sasvim sigurno nisu direktan uzrok vrtoglavice kao ni polipi ili nešto slično u nosu i sinusima. Znači vama je sada najvažnije da se javite neurologu a onda u konsultacija sa njim i fizijatru zbog vratne kičme.