Molim vas za savet. Imam 40 godina i od dvadesete godine imam problema sa povremenim vrtoglavicama i nestabilnim hodom (kao na brodu) slabije cujem na desno uvo. Zbog svega toga vremenom se kod mene, strah da cu pasti, pretvorio u panicni poremecaj, pa sam odlazila kod psihijatra i dobila terapiju flunirina i ksalola. Tek pre 5 godina ustanovljeno je da imam otosklerozu i poremecaj centra za ravnotezu. Obracam vam se za savet jer sam pre neki dan dobila poziv da gostujem u svedskoj sa svojom izlozbom, sto je velika cast i retka prilika u zivotu. Inace radim kao kustos u muzeju. Uhvatila me je uzasna panika od leta avionom (inace nikada nisam putovala avionom) , koji traje dva i po sata, a vozom je veliko mucenje jer se putuje i do 40 sati sa 4 presedanja u 4 zemlje. Aviona se plasim ne zbog moguce nesrece, vec zbog svojih problema sa panicnim poremecajem i problema sa usima. Molim vas, pomozite mi da resim svoju dilemu da li da uopste pokusavam da udjem u avion, odnosno, da li voznja avionom moze da izazove nezeljene reakcije vezane za probleme koje imam sa usima i ravnotezom. Uz izvinjenje za opsirno pitanje, veliki pozdrav i unapred hvala. S postovanjem aleksandra rasevic.

    Odgovoreno: 26. 04. 2011.
    • Poštovana,
      Da razdvojimo 2 problema - 1 vrtoglavica i otoskleroza - objektivno, zbog putovanja avionom se ne očekuju bilo kakvi problemi. -2 panični poremećaj - objektivno, problemi mogu da se jave na svakom mestu i to ne mora da bude avion. Od svega je najvažnija motivacija za put u švedsku i vaša želja da prevaziđete svoje panične reakcije snagom svoga uma i volje. U slučaju putovanja vozom do švedske, vi ćete biti u prilici da uživate u pejsažima većeg dela evrope. U svakom slučaju, samo nemojte da odustanete od putovanja, što zbog profesionalnog izazova, što zbog švedske. Srećno. . .