Postovana dr, imam vec duze vreme problem sa bakterijama u grlu. Stalno imam osecaj da mi se nesta nalazi izmedju nosa i grla, i kada se nakasljem (nakrkljam) iz grla izadje kao neka gusta pljuvacka ponekad i malo zelena. Radio sam bris grla i nalaz je pokazao "streptococcus haemolyticus". Nakon toga mi je doktor prepisao dve kutije antibiotika "eritromicin" koje sam uredno potrosio. Nakon ponovljenog brisa grla nalaz je pokazao postojanje iste bakterije. Upucen sam ko orl specijaliste koji je rekao da imam neko slivanje u grlo, a sto se tice bakterija prepisao mi je "penicilin milion i sesto, 7 inekcija. Nakon zavrsene terapije odradio sam ponovo bris grla koji je ponovo pokazao: streptococcus haemolyticus grupa b. Doktor mi je predlozio zastitnu inekciju "exlencillin 2400000" koju treba da kupim i da primim. Moja pitanja su: dali ova bakterija izaziva to slivanje iz nosa u grlo, cime je treba izleciti (ako uopste moze da se izleci) , kakvo dejstvo ima inekcija exlencillin i da li od nje moze ovo proci ikako. . . . . ? Unapred zahvaljujem

    Odgovoreno: 16. 04. 2011.
    • Poštovani,
      Extencilin nikako ne savetujem. Treba utvrditi da li je streptokok stanovnik krajnika ili sa sekretom dolazi iz sinusa. Verovatnije je da potiče iz krajnika i treba u brisu odrediti njegovu količinu (% ) . Ako se radi o kliconoštvu (manje od 100% bakterija) poreklom iz krajnika rešenje je operacija krajnika. Ova vrsta streptokoka se leči penicilinom u obliku injekcija ili tableta. Do sada nije utvrđena rezistencija streptokoka na penicilin.