Postovani, imam 25 godina, obracam se povodom jednog problema koji me muci recimo 3 meseca unazad. Naime, moj problem je hemoptizija, 2-3 puta mesecno, znaci ne svakodnevno. Odmah da napomenem da nemam propratnih simptoma, tipa bol u grudima, otezano niti bolno gutanje, niti promuklost glasa, niti otecen vrat, niti svirajuce disanje. Nemam ni uporan kasalj, samo jednostavno ta 2-3 puta mesecno osetim potrebu da procistim grlo, i kad iskasljem, bude krvi. Krv je sveza, rozikasto crvenkasta pomesana sa slajmom. Naravno, odmah sam se obratio svom odabranom lekaru, a on me uputio kod pulmologa. . Obavio sam rtg snimak pluca i uradio spirometriju, i sve je ok, kako kaze doktor, pluca nikad bolja. Zatim sam obavio i pregled kod orl specijalise, ona mi je samo pogledala grlo ogledalcem, i rekla da je sve ok, osim sto su mi glasnice malo crvene, ali nista strasno. Zatim sam obavio kompletnu krvnu sliku koja mi je manje vise ok, osim necega sto ukazuje na blagi poremecaj jetre, bese neki alt ili ast, normalan je 4-42, kod mene je 53. I takodje nesto sto ukazuje na postojanje alergije negde u organizmu, jos uvek nisam stigao da obavim pretrage na alergiju, ali hocu. E sad, ostao sam uskracen odgovora od svih lekara u vezi sa hemoptizijom, da li je moguce da je alergija u grlu ili sinusima-nosu moguci uzrok? Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 11. 03. 2011.
    • Poštovani,
      Najverovatnije je da postoji neki problem u zadnjim delovima nosa odnosno negde duboko u nosu što nije moguće videti običnim rinoskopskim pregledom. S obzirom da je problem u donjim disajnim putevima isključen rentgenskim pregledom i krvarenje se ponavlja u više navrata, potrebno je da uradite endoskopski pregled nosa i epifarinksa sa ciljem da se utvrdi mesto krvarenja.