Poštovani, već neko duže vrijeme imam oteklinu na desnoj strani vrata. Prije 14 godina operirala cistu vrata desno. Početkom 2010. G poslana sam od doktorice opće prakse na mfk rađena mi je citološka punkcija (reaktivna hiperplazija) . Pila sam sam više vrsta antibiotika u 2mjeseca te su me na kraju 4mj poslali na operaciju gdje mi je odstanjeno četiri lifna čvora, najveći u dužem promjeru 2, 5cm (phd broj 4765/ lymphadenitis folicularis. Nakon operacije vrat mi je bio otečen te kasnije kada je oteklina splasla lifni čvor je opet bio na istom mjestu i tako je i ostalo. Te su me sa mfk poslali na kliniku za zarazne bolesti gdje su mi opet prepisivani antibiotici razno razni ali bez učinka. U nekoliko navrata ponovljena citološka punkcija. Nađene su brojne limfatične stanice, limfociti, centrociti, centroblasti, imunoblasti, floridna hiperplazija limfnog čvora. Imunofenotipizacija 45% b ly i 52% t ly. Unutar populacije b ly postoji oko 6% stanica promjenjenog imunofenotipa s cd19+, cd20+, cd22+, cd10+. Koža i vidljive sluznice su dobro prokrvljene. Submandibularno potkožno palpira se pomični čvor veličine oko 2cm desno, te se ljevo palpira ćvorić oko 0, 5 u ostalim regijama ne palpira se ništa. . Te su me sa zarazne klinike poslali kod hematologinje koja predlaže da so ponovo odstrane llimfni čvorovi. Sada je mene strah ako se to opet odstrani da će se to opet vratit. A osim silni antibiotika koji mi nisu nimalo pomogli drugog ljeka očito nema. Ili neznaju pravu diagnozu o čemu je točno rijeć. Znam da sam mlada i ne kužim se u takve stvari ali kako mi može biti otklonjen lifni čvor tj. Četiri limfna čvora i opet biti na istom mjestu. Nije mi jasno o čem se radi jer zbog toga hodam kod doktora već više od godinu dana. . . . Samo me zanima vaše misljenje o tome. . . Pozdrav

    Odgovoreno: 24. 02. 2011.
    • Poštovana,
      Mislim da treba uraditi magnetnu rezonancu vrata (i eventualno ultrazvuk vrata zbog kasnijih jednostavnijih odnosno jeftinijih kontrola) i utvrditi tacno stanje limfonodusa i onda se sa time javiti hematolozima i infektolozima. Biopsija je uvek poskednja u nizu dijagnostickih procedura i onda bi verovatno trebalo uraditi i imunohistohemijsko bojenje yzbog preciznije dijagnoze.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #77802

    • Hvala na savjetu pričati ću sa doktoricom opće prakse za tu magnetsku rezonancu. Već sam ćula za to. U međuvremenu sam napravila ultrazvuk abdomena te slikala srce i pluća. Svi nalazi su ok samo na slezeni se vidi nešto promjera 2cm piše na nalazu moguć lifni čvor. Ultrazvuk vrata do sada nisam pravila ali naručena sam za 17 dana pa se nadam da će nešto se nać i tamo što bi moglo pomoći za točnu dijagnozu to jest lječenje. Još jednom hvala