Poštovani, obraćam se vama jer već dugo vremena tražim odgovore od drugih specijalista (sportske medicine ili nutricionista) , ali mi niko ne odgovara, pa pokušavam kod vas, možda ćete mi dati bar orijentacioni odgovor. Moj sin sada ima 21 godinu. Bavio se sportom, a sada intenzivno bilduje jer je fiksirao svoje mišiće kao recept za neki "uspeh". Međutim, kada je imao 14 godina ima je citomegalovirusnu infekciju. Prvo je lečen eritromicinom od upale grla, a posle 15-ak dana kada se javila temperatura 0d 37, 2 oc, kada su mu otekle limfne žlezde na vratu, povećale se transaminaze, rečeno nam je da je to linfadenopatija udružena sa mononukleozom (nespecifičnom) . Moje itanje je (nadam se da i vi možete da mi odgovorite) , da li on sme da se izlaže tako velikim naporima, kao što je dizanje tegova, da jede ogromne količine proteina i koristi neke gluposti tipa kreatin. Hvala

    Odgovoreno: 14. 02. 2011.
    • Poštovana,
      Preterivanje nije dobro nezavisno od virusne infekcije koju je vaš sin imao ranije. Dizanje velikih težina i hiperproteinska ishrana (remeti se azotni bilanas organizma) sa ili bez karnitina nije zdrav način života. Mišići dobijeni na takav način traju samo dok se unose ogromne količine proteina, i ko zna šta još uz to, uz podizanje ogromnih tereta. Sasvim suprotno zdravom načinu ishrane i fizičke aktivnosti.