Poštovana doktorka, do skoro su na audiologiji i orl klinici u beogradu mislili da imam otosklerozu i da mi je potrebna operacija. Trebalo je da uradim još samo ct snimak pa da se operacija zakaže, ali danas sam uradila ct snimak i na nemu se vidi da imam hronični mastoiditis, ali ne i otosklerozu. Ceo nalaz glasi: " msct pregled temporalnih kostiju pregled rađen na msct bez iv injekcije kontrasta. Znaci hroničnog mastoiditisa. Spoljašnji i unutrašnji ušni kanali prohodni bez stranog sadržaja. Timpanične membrane očuvane. " sada bih imala nekoliko pitanja. 1. Šta je to hronični mastoiditis i na koji način on utiče na moje gubljenje sluha na jednom uvu? 2. Da li postoji neka vrsta lečenja, a da nije hirurškim putem? 3. Šta to tačno znači što su ušni kanali prohodni i bez stranog sadržaja? 4. Da li ovaj nalaz u potpunosti otklanja sumnju u otosklerozu? 5. Šta su to timpanične membrane i šta znači to što su očuvane? Sa nestrpljenjem očekujem vaš odgovor. Svako dobro vam od boga želim gaga.

    Odgovoreno: 03. 02. 2011.
    • Poštovana,
      Kao prvo -opis ct snimka radi radiolog tako da je mišljenje o vašem snimku potrebno dobiti od vašeg otorinolaringologa. Mastoiditis najčešćene ne pravi smetnje sluha i može da bude slučajan nalaz. Lečenje otoskleroze je isključivo hiruško, mastgoidits se leči samo u akutnom obliku. Kanali su prohodni i nema u njima nikakve tečnosti. Timpanična membra je bubna opna. S obzirom da otoskleroza predstavlja fiksaciju stapesa (uzengije) a radiolog ne opisuje slušne koščice ne može ni da postavi dijagnozu otoskleroze. Vaš snimak ne otklanja sumnju na otosklerozu i zato idite što pre kod vašeg lekara da bi vam razjasnio sve vaše dileme i odgovorio na mnoga pitanja.