Napad vrtoglavice prvi put mi se desio pre 2. 5 meseca. Trajalo je nekih sat vremena. Posle 10-tak dana opet, a u medjuvremenu desavalo se da mi jako zapisti u jednom uvu, na nekih 5-7 sekundi, 2-3 puta na dan, pa onda u drugom uvu. Posle jos nekih 7 dana pocelo je da mi se vrti non stop. Imala sam osecaj da se ja pomeram u odnosu na predmete, jako podrhtavanje svih misica na telu. Napominjem da mi je pre toga krvni pritisak bio u redu i da nikada pre nisam imala problema sa tim, u porodici takodje niko slicne probleme. Od tada su poceli da mi se znoje dlanovi non stop. Od pregleda uradila sam sledece: kod oftamologa pregled ocnog dna-sve u redu, kod orl otoskopski, rinoskopski, orofaringoskopski sve u redu, isla sam i na vestibularno ispitivanje vrtenje na stolici i rekli su da je u redu. Kod neurologa: na kranijalnim nervima nema posebnih ispada, na ge i de ocuvani tonus, trofika, motalitet i gms. Mrt simetricni. Proba tonjenja i minigazzini negativni. Plantarni odgovor simetrican. Romberg pozitivan, zanosi se u miru i posebno pri okretu glave u levo. Meningealni i cerebelartni znaci negativni. Hod uredan. Moguc na prstima i petama. Tandem hod uredan. Zatim su trazili kolor dopler vrata, rezultati-obostrano zajednicke karotidne arterije acc bez hemodinamski znacajnih promena, urednih dijametara. Bez znacajnih stenozantnih lezija i pridruzenih angulacija. Obostrano unutrasnja aci i spoljasnja karotidna arterija bez znacajnih stenozantnih i ateroslerotskih promena. Hemodinamski urednih brzina protoka. Levo na nivou aci na 44mm od bifurkacije uocava se angulacija pod uglom od 30 stepeni, hemodinamski mirna. Desno se uocava angulacija na nivou aci visoko postavljena. Vertebralne arterije anterogradnog smera protoka. Suficijentnih brzina. Rekla mi je doktorka da mi je to urodjeno, to vijuganje karotidne arterije i da nije nista, da je normalno posto sam sa tim rodjena. Rentgen glave i vrata je u redu. Eeg takodje. Krvna slika isto (glukoza, alt, ast, holesterol i hdl i ldl, tsh, t3, t4, ft4 i ostalo u redu) . Od pre 10 dana pocelo je non stop zujanje sa sustanjem u glavi, pritisak je sada 140 sa 90, a puls 75. Od pre 2 dana smirile su se vrtoglavice. Ne znam sta dalje da radim, lekove mi nisu nikakve prepisivali, cigarete sam smanjila (pre sam pusila po paklu, sada 10 najvise) , vise setam, naravno uz pratnju nekoga. Upravo zato postaje sve napornije, kolko god se trudim, ne mogu sama ni do prodavnice jer ne znam kada ce se desiti. Zato vas molim da mi malo pojasnite ovo oko karotida i posavetujete sta dalje da radim. Dala sam sve od sebe i sto se tice proucavanja i placanja i setnje po lekarima, ali bez uspeha, ipak je moja struka pravo a ne medicina. Unapred zahvalna. Srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 02. 02. 2011.
    • Poštovana,
      Vi treba da se vratite još jednom na orl kod audiovestibuloga koji treba da vam uradi ispitvanja vezano za bppv (benigni paroksizmalni pozicioni vertigo) i da pregleda svu domumentaciju jer ste uradili kompletno ispitivanje koje je potrebno utaditi kod pacijenta sa vrtoglavicom. Kao što su vam rekli za karotide, to je urođeno i važno je da to nema nikakav hemodinamski značaj.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #76223

    • Hvala najlepse na brzom odgovoru. Svakako cu uraditi posavetovano.