Postovani, mozete li mi objasniti koje se doze tj. Kolike su doze pronisona oralno za dijecu, a kolike dexasona u injekciji, dijete ima 4. 5 godina i ima napade laringitisa pa mu daju i do 6 mg dexasona u injekciji ili 2. 5 mg pronisona u tabletici rastvoreno. Znam da su to opasni lijekovi i da li su to velike doze i moze li sta drugo da ih zamjeni, cula sam za rectodelt cepice ali ne znam da li djeluju na laringitis?? Hvala.

    Odgovoreno: 28. 01. 2011.
    • Poštovana,
      Lekovi se daju prema kilogramima telesne težine. Za tu indikaciju mnogo je logičnije davati nyripan amp. 1 mg po kg tt (ako ima 20 kg dobija 20 mg nyripana i onda se doza polako smanjuje) . Nije mi poznato da kortikosteroidni lekovi postoje u obliku čepića. Ako se radi o subglotičnom laringitisu (lavež psa) , to je potencijalno veoma opasno oboljenje zbog otoka u donjem disajnom putu i vi morate da sledite terapiju vašeg lekara nezavisno od vrste kortikosteroida koju je izabrao. Bolest se povlači kada deca izađu iz predškolskog uzrasta.