Uopste niste procitali dobro moje pitanje. Napravili ste me da uopste ne brinem o svom detetu. Ako povrsno procitate pitanje bolje onda da ne odgovarate. Moje pitanje je bilo da li bebeba ispiraju tecnost u usima? Moja beba ima rascep mekog nepca i puno tecnosti u usima i ne cuje dobro. Screening test je prosla. Bili smo kod specijaliste i nisu imali vremena za nas da joj ociste usi. Pa me interesuje da li se u srbiji to radi? Pozdrav od zabrinute mame iz norveske.

    Odgovoreno: 24. 01. 2011.
    • Poštovana,
      Vi niste razumeli vašeg lekara. Kod dece sa rascepom nepca često postoji sekret (tečnost) u bubnoj duplji (srednje uvo) koji se leči postavljanjem aeracionih cevčica u bubnu opnu. S obzirom da je dete malo, potrebno je prvo sprovesti medikamentno lečenje. Ako i dalje ostane tečnost u ušima (konduktivno oštećenje sluha koje se proverava timpanometrijom i može da se reši hiruškim putem) , potrebna je ugraditi aeracione cevčice. Vaša beba je prošla screening (radi se svakoj bebi neposredno po rođenju) kojim je isključeno senzorineuralno oštećenje sluha (ako postoji ova vrsta oštećenja sluha, onda u zavisnosti od stepena oštećenja, lek je u ugradnji kohlearnog implanta ili upotreba slušnih aparata) . Kao što rekoh, rascep nepca je, iz dobro nam poznatih fizioloških raloga, veoma često udružen sa sekretornim otitisom (tečnost u ušima) . Kao što vidite, vaše pitanje je dobro shvaćeno ali vi niste razumeli odgovor.