U oktobru sam bila bolesna od angine. Doktorka mi je dala panklav koji sam pila i bilo mi je bolje. Posle 2, 5 nedelje ponovo mi se javi otezano gutanje, bol u grlo, temperatura 38. 5. Temperatura mi je prosla posle jedne kasike brufena, kao i uvek. Sutradan sam isla kod lekara i ona mi je prepisala klijacil, 2 tablete od 600. 000 i. J. Pila sam to i 8 dana mi je uvece u 4 nocu pozlilo, povracalo mi se i bilo mi je muka. Legla sam, popila vodu i bilo mi je bolje. Prekinula sam terapiju. Posle 2-3 dana ponovo su mi se pojavili isti simptomi i opet sam isla kod lekara. Doktorka mi je prepisala 7 longacefa u injekcijama. I to sam primala. Posla sam u skolu i posle 5 dana su mi se opet ponovili simptomi, mnogo blazi. Mogla sam da gutam, temperatura 38. 3 je odmah spala, nisam bila umorna. Izbacivala sam sekret iz nosa i grla. Otisli smo kod dr za orl i ona je rekla da uzmem 10 duplih jugocilina i uradila mi bris iz grla i nosa. Rekla je da uradimo operaciju i da imam hronicno velike krajnike. Posle smo u privatnoj laboratoriji dali bris iz grla jos jednom. Rezultat grla iz privatne laboratorije je bio streptoccocus pyogenes grupe a 10% . Rezultat grla iz orl je bio isti, s tim da je procenat bio 30% . A bris nosa je bio streptoccocus pyogenes grupe a 90% . Doktorka (moja odabrana, pedijatar) je rekla da ne primam injekcije jer sam za kratko vreme dobila mnoge jake terapije i da se plasi kandidijaze. Onda mi je dala eritromicin od 500mg na 8h po jednu. Ja to nisam uzela. Inhalirala sam se i bilo mi je osetno bolje. Izbacivala sam dosta sekreta, prekinula da pricam kroz nos, ne boli me grlo. Medjutim moja majka, inace farmaceut, kaze da bi trebalo da pocnemo terapiju sa eritromicinom da mi ne bi obelelo srce i bubrezi. Ja se plasim tih gljivica i cuda boga i da mi ne pozute zubi od eritromicina. Inace imam povecan broj kilograma, 67. Nikad nisam 4 puta bila bolesna, uvek mi je od prve terapije bilo bolje. Inace zaboravila sam da je longacef bio od 1gr. Molim vas za sto brzi odgovor. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 03. 01. 2011.
    • Poštovana,
      Streptokok grupe a znači da je prisutno kliconoštvo i da je najverovatnije potrebna operacija krajnika jer oni predstavljaju rezervoar infekcije. Moj savet je da se sprovede terapija sa cliacilom 1. 2 (3 x 1 tbl.) u trajanju od 10 dana i da se posle 3 dana pauze ponovi bris krajnika ujutru, pre pranja zuba i doručka. Ova bakterija je uvek osteljiva na penicilin (cliacil) tako da nije potrebno uzimati druge antibiotike. Ako u brisu bude prisutan streptokok grupe a posle 10 dana cliacila, operacija krajnika ne može da se izbegne.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #74404