Poštovana doktorka, molila bih vas da mi pojasnite nešto. Preporučena mi je operacija uva zbog otoskleroze. Međutim, doktor je primetio da su mi beonjače plave i da postoji sumnja da bolujem od osteogenesis imperfekta. Preporučeno mi je da uradim ct skener i da uradim genestke analize na osteogenesis imperfekta. Skener nije problem uraditi, ali ovo genetsko ispitivanje jeste pošto ga u srbiji ne radi niko. Doktor je prvo rekao da su te analize neophodne zbog operacije, a drugi put da nisu. Sada mi je nejasno šta bi se u stvari tom genetskom analizom tražilo i zbog čega bi ona bila neophodna za operaciju otoskleroze? Molim vas da mi to malo detaljnije objasnite. Unapred se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 25. 12. 2010.
    • Poštovana,
      Osteogenesis imperfekta (bolest staklenih kostiju) je urođeni genetski poremećaj u stvaranju kolagena odnosno čvrstine kostiju. Uradite traženi skener i obavite pregled kod reumatologa (institut za reumatologiju, kc srbije) koji će verovatno tražiti i određivanje gustine kostiju (dexa) i još neke analize sa ciljem da se isključi najblaži oblik pomenute bolesti.