Poštovani, moja ćerka/20g/u zadnjih mesec dana ima konstantne glavobolje. Ima nalaz rtg pns. Iz 2005g; uz kranijalni zid levog maks, sin. Vidi se polusferična mekotkivna senka promera 10x8mm. Sadašnji nalaz; sa gornjeg zida u lumen levog maks. Sin prominira polukružna senka neizmenjenih karakteristika u odnosu na snimak iz 2005g. Koja bi mogla odgovarati osteomu mada se ni mekotkivna etiologija ne može isključiti-polip. Dg; tu sin maxil sin-osteoma, dif dg polyp pansinusitis rhinitis chr deviatio septi nasi interesuje me da li ove promene mogu izazvati glavobolje? Šta nam savetujete? Hvala vam unapred

    Odgovoreno: 21. 12. 2010.
    • Poštovana,
      Rtg paranazalnih šupljina ne može da dovoljno informacija o sinusima zbog preklapanja raznih struktura. Potreban je endoskopski pregled nosa i skener sinusa bez kontrasta u koronalnim i aksijalnim projekcijama. Na osnovu ovog snimka može se razlikovati osteom (koštano tkivo) i polip (meko tkivo) . Takođe, i konkretna anatomija sinusnih otvora i recesusa kao i različitih ćelija može da dovede do kontakta dve površine sa posledičnim glavoboljama. Devijacija nosne pregrade takođe može da bude uzrok glavoboljama kao i da oteža drenažu i ventilaciju sinusa (osteomi su kružnog oblika i uglavnom se javljaju u frontalnom i etmoidnom sinusu, dok polipi i zadebljanje sluzokože mogu imati različite oblike) . Snimak skenera, pored radiologa, mora da pogleda i otorinolaringolog zbog pomenutih anatomskih varijacija koje mogu da dovodeu do gore pomenutih smetnju u drenaži i ventilaciji sinusa.