Postovani, mama je imala bakteriju u grlu stafilokoka aureus, koja je po antibiogramu bila osetljiva na gentamicin, ona je 6 dana primala injekcije i ponovila rezultata koji stize sutra. Problem je sto je sada nadjena i kod tate i u grlu i nosu. Bili smo u kontaktu, a plasi nas sto su tu i dva deteta od 4 godina i 6 meseci. Da li je opasna bakterija, kako se prenosi i koji su simptomi. Plasimo se zbog bebe. Hvala unapred. Pozdrav

    Odgovoreno: 24. 11. 2010.
    • Poštovana,
      Sve virusne i bakterijske infekcije su zarazne. Prisustvo bakterija znači infekciju samo kada je ona prisutna 100% odnosno u čistoj kulturi. Samo prisustvo bakterije u nekom proceentu (10% , 30% , 50% . . . Itd.) ne znači da postoji infekcija i, eventualno, treba samo ponoviti bris. Naravno, virusne infekcije se mnogo lakše prenose i šire (primer grip i slično) nego bakterijske infekcije. Znači da je presudan i značajni klinički pregled pacijenta a ne samo bris sam po sebi jer mi ne lečimo bris nego pacijenta i to samo ako ima kliničke znake infekcije.