Hitno molim vas sto pre da mi odgovorite 30god mi je prva trudnoca 4ipo meseca od samog pocetka imam problem sa zapusenim nosem tj nema nimalo prohodnosti vazdusa dijagnoza alergiskog porekla? Pocinje cak u zadnje vreme da me gusi da se zamaram sve kao posledica naprezanja disanja na usta dan i noc bar ja tako mislim sta da koristim a da je bezbedno orl mi je prepisao nazonexs kada sam videla upustvo odustala sam odlozila ali iz dana u dan postaje nepodnosljivo imate li kakav predlog sta da radim. . . . . . . . . .

    Odgovoreno: 04. 11. 2010.
    • Poštovana,
      Otok sluzokože nosa u trudnoći se zove hormonski rinitis i sasvim je jasno da su ga izazvali estrogen i progesteron i to znači da kada se porodite, problem će posle izvesnog vremena nestati. Ako ste pre trudnoće imali pozitivan alergo test onda će vaš problem biti i veći. Moj vam je savet da to imate u vidu i da koristite fiziološki rastvor u spreju (ima ih mnogo vrsta i svejedno je koji koristite, samo da nije hipertonirastvor) . Upotreba intranazalnih kortikosteroida u trudnoći nije sporna, ali vaš rinitis je vazomotorne prirode odnosno nealergijske prirode i nisam sigurna da bi ste od intranazalnih kortikosteroida imali ikakve koristi. Znači samo strpljenje i fiziološki rastvor u u nos.