Mozete li mi reci da li je primena beconase spreja mesec dana i nasonex 2 meseca stetna po organizam i da li je istina da kad krenes terapiju kortikosteroidima da se tesko kasnije ostavljaju. . . Hvala

    Odgovoreno: 31. 10. 2010.
    • Poštovani,
      Za svaki lek postoje razlozi za njegovu primenu ali i neželjeni efekti. U slučaju intranazalnih kortikosteroida, to su veoma moćni lekovi i mogu da se koriste veoma dugo bez neželjenih efekata. Najnovija generacija intranazalnih kortikosteroida (avamys i nasonex) je klinički veoma efikasna i njihova resorpcija u sistemsku cirkulaciju je praktično zanmarljiva. Za razliku od kortikosteroida koji se koriste u tabletama i injekcijama i koji se obustavljaju postepeno, upotreba intranazlnih kortikosteroidi se može prekinuti onog trenutka kada nestane problem zbog kojih su uvedeni u terapiju.