Najpre lep pozdrav, vec duzi period imam probleme sa sinusima, neprestalna unutarnja slivanja i suvu sluzokozu u nosu. Nekoliko puta sam isla kod specijaliste i koristila prepisanu terapiju, gelo myrtol za drenazu sinusa, tetra gelomytrol antibiotik, acc za isasljavanje, pantenol kremu za nos i sprej na bazi morske vode. Nikakvih poboljsanja nije bilo. Posle duzeg tretmana doktor je predlozio da probamo sa tabletama protiv alergije i nakon njih nije mi bilo bolje. Sada sam ponovo na pocetku i to slivanje i dalje traje i smeta mi jer imam utisak da mi se pluca neprestano pune i to mi izaziva mi kasalj. Danas sam ponovo bila na pregledu, promenila sam doktora, dobila novi lek bromelain-pos, koji je na bazi extrata ananasa i smanjuje otok a koristi se posle operacija nosa u estetskoj hirurgiji. Molim vas da mi posaljete vase misljenje i eventualno sugestije sta jos moze da mi pomogne. Zahvaljujem na odgovoru lidija

    Odgovoreno: 26. 10. 2010.
    • Poštovana,
      Vama je prvenstveno potrebna dijagnoza problema. Potrebno je da uradite alergo test, endoskopski pregled nosa i skener sinusa pa tek onda možemo da pričamo o terapiji. Sve što spada u biljne preparate ne smatra se lekom u klasičnom smislu već pomoćnim lekovitim sredstvom i samim tim efikasnost takvih preparata je neproverena. Što se tiče otoka posle operacije, nijedan lek ne može da ubrza njegovo povlačenje jer on nestaje nekom svojom dinamikom. Otok sluzokože je izazvan prepunjenošću krvnih sudova i logično je da bromelin ne može da vam pomogne osim što može da ima psihološki efekat odnosno da se vi bolje osećate.