Poštovani, moja ćerka koja ima 28 meseci od rođenja ima rinitis i već nekoliko puta stafiloku aureus u grlu i nosu u velikom broju. Proletos je imala jako retku bakteriju haempophilius influenzae u nosu. Suprug i ja smo se proveravali, briseve će uraditi i svekar i svekrva da vidimo da oni slučajno nisu kliconoše jer je svekrva čuva. Imamo i psa da li je moguće da je i pas kliconoša ona je imala problema i ima povremeno problem sa kožom češe se i napravi sebi rane. Kakve preparate mi preporučujete da joj dajem radi jačanja imuniteta i šta raditi ako u porodici nema kliconoša? Da li su osobe sa rinitisom podložnije bakterijama u nosu i grlu, te briseve treba često vaditi radi kontrole? Dete ne ide u vrtić povremeno je vodim u igraonicu i na igralište ali ne često. Hvala unapred na odgovoru!

    Odgovoreno: 09. 10. 2010.
    • Poštovana,
      Prisustvo bakterija ne znači i infekciju. Bakterije koje pominjete nisu retka pojava u gornjim disajnim putevima već hemofilus predstavlja 1 od 3 najčešće bakterije. Pre svega mi ne lečimo briseve nego dete tako da je važniji klinički nalaz nego mikrobiološki nalaz jer ako nemate kliničke znake infekcije onda mali broj neke bakterije (10% , 30% i slično) ili sve ono što je ispod 100% (čista kultura) nema klinički značaj odnosno upotreba antibiotika je nepotrebna. Kliconoštvo se najčešće odnosi na beta hemolitički streptokok grupe a. Nivo antitela deteta je tek na kraju 4 godine na nivou antitela odrasle osobe tako da je potrebno da svako stekne svoj imunitet ali pas i malo dete nije razuman izbor. Bris iz nosa i ždrela nema nikakvog značaja ako ne postoje klinički znaci infekcije.