Poštovani doktore! Imam 64godine. Pre oko 30 godina imam problem sa čulom mirisa. Osećam samo "jake" i "oštre" mirise i to u blagoj formi i to ne uvek već samo ponekad. Koliko se sećam čulo mirisa mi se "izgubilo", posle jedne jake prehlade i nekontrolisane upotrebe kapi za nos. Kao dete sam imao često rane u nosu koje mi je doktor opšte prakse lečio sa crnom masti po mirisu kao katran. Takođe sam imao lošu naviku kao dete da često čaprkam po sluznici nosa. Ta navika mi je ostala i u poznim godinama, do 40 godine kada sam se upornom kontrolom svog ponašanja oslobodio toga. Šta je kod mene u pitanju? Pozdravljam vas i zahvaljujem na odgovoru

    Odgovoreno: 23. 09. 2010.
    • Poštovani,
      Miris se izgubi najčešće kod nekih virusnih infekcija. Sada imate pravno na slabljnje mirisa koje je uslovljeno starenjem olfaktivne sluzokože i gubitkom ćelija preko kojih se oseća miris (sa starenjem slabi sluh, vid a i čulo mirisa) . Znači pod uslovom da vas je pregledao orl specijalista i da nije našao polipe ili nešto slično, vaš sadašnji problem nije bolest i ne traži lečenje jer predstavlja rezultat fiziološkog problema starenja.