Postovani ponovo vam se javljam u vezi pitanja pod brojem 67942 malo mi nije jasan odgovor jer ako nije alergija sta moze biti i kome da se obratim za dalje ispitivanje. Izvinite sto ponovo pisem i hvala vam jer se nadam da ce te mi i ovo odgovoriti

    Odgovoreno: 09. 09. 2010.
    • Poštovana,
      Bolesti sluzokože gornjih (nos - rinitis i sinusitis) i donjih disajnih puteva (bronhije - astma ili obstrukcije) mogu biti izazvane ige zavisnim mehanizmima (alergija) ili ige nezavisnim mehanizmima (vazomotorni ili idiopatski odnosno nealergijski mehanizmi) . U suštini principi lečenja obe vrste poremećaju su veoma slični, jedino se razlikuje šta treba izbegavati. Vi biste morali da ponovite alergo test jer rezultati su granični (histamin 3-3) i ne može sa sigurnošću bilo šta zaključiti. 2 nedelje pre testiranja ne treba koristiti antihistaminike da bi reaktivnost kože bila odgovarajuća.