Postovana, moj brat je operisao veliku akusticnu neurinomu (svanomu) u desnom pontocerebralnom uglu koja je pritiskala sve nerve od 7. Do 12. Og. Prva operacija je bila u ukc tuzla u novembru 2009 (neuspjela) a druga je bila u februaru 2010 u ini hannover, gdje je citav tumor ostranjen uz sacuvan facijalni nerv. Medjutim dolepomenuti problemi postoje od posle prve operacije i sad trebamo odluciti sta da radimo sa parezom/paralizom desne glasne zice. Slijedi copy/paste prvog email-a da znate o cemu govorim. Hvala! Postovani, moj brat je prije 6 mjeseci imao 2 operacije svanome i kao rezultat toga sada ima paralizu/parezu desne glasne zice. Odmah posle operacije imao je velikih problema sa gutanjem i govorom ali situacija se znatno popravila sto vremenom, sto redovnim logopedskim vjezbama. Medjutim, i dalje se zna stravicno zakasljati, naizgled nicim izazvan a u stvari pljuvacka "skrene" tamo gdje joj nije mjesto i onda nastupa par minuta stravicnih gdje se toliko zakaslje i zacrveni da se svi prepadnemo da li ce prezivjeti ovaj put. Citala sam na netu da se to moze regulisati hirurskim putem (ubrizgavanjem injekcija sa salom ili necim drugim) . Da li preporucujete neki centar kao strucniji za ovakve stvari? Mi smo u bosni ali smo spremni da putujemo i privatno platimo za strucnu proceduru. Hvala.

    Odgovoreno: 16. 08. 2010.
    • Poštovana,
      Što se tiče oštećene funkcije jedne glasnice bilo da je pareza ili paraliza, vremenom neoštećena glasnica preuzima funkciju glasnice koja je zahvaćena paralizom. 6 do 12 meseci treba čekati na preuzimanje funkcije od druge glasnice. To što ste čitali na netu se odnosi verovatno na probleme koji su nastali posle obostrane paralize glasnice jer je tada ugroženo disanje.