Postovani, imam 27 godina i vec cetri godine imam alergijski rinitis. Alergija se jednog proleca pojavila sasvim iznenada i od tada imam velike probleme. Radjene su mi alergijske probe i alergican sam na polen korova, trava i drveca sto znaci da imam tegobe od aprila do novembra. Tegobe su standardne: curenje i zapusen nos, svrab i peckanje nosa i grla. Nemam problema sa disanjem. Lekari su mi uvek prepisivali lekove presing, flonidan, aerius i sve to na bazi loratadina i uglavnom mi pomazu. Medjutim mene zanima da li postoji jos neko resenje s obzirom da je rec o izuzetno dugackom periodu kada bi trebalo da uzimam lek? Niko od lekara i farmaceuta ne zna da mi kaze da li je stetno piti pressing mesecima? Standardni saveti da izbegavam polen kod mene ne mogu da se primene s obzirom da sam inzenjer sumasrtva i da sam stalno u prirodi. Sta da radim? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 26. 06. 2010.
    • Poštovani,
      S obzirom da se radi o 3 vrste alergena specificna hiposenzibilizacije nije moguca. Nema razloga da se plasite antihistaminika. Postoje i lokalni intranazalni kortikosteroidni sprejevi /npr. Avamys sprej za nos/ tako da mozete da ih koristite naizmenicno. Sto se tice duzine perioda polena on je znacajno kraci od perioda kada su ljudi izlozeni kucnoj prasini i grinjama.