Poštovani,
    Imam bebu od dva ipo meseca i u brisu nosa otkrijeno je prisustvo pneumokok bakterija, molim Vas recite mi jeli ta bakterija opasna za moju bebu, da li je ona izlečiva i koliko traje proces lečenja, koja terapija se primenjuje za njeno lečenje, koje su posledice te bakterije u nosu.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 25. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Nos sa svojom sluzokožom ima ulogu filtera za vazduh jer zadržava viruse bakterije, prašinu itd. Znači prisustvo bakterije u brisu ne znači ništa ako dete nema gnojni sekret u nosu jer početni deo nosa odakle se uzima sekret nikada nije bez bakterija. U svakom slučaju lekari leče dete a ne bris nosa tj. dete treba da pregleda otorinolaringolog i ako postoji gnojni sekret u nosu dete dobije antibiotik a ako toga nema, bez obzira na bris, antibiotik se ne daje. Nije ni jasno zašto je detetu od 2.5 meseca uziman bris. Najčešće bakterije koje izazivaju infekcije goirnjih disajnih puteva su pneumokok, hemofilus, moraksela i streptokok dok je stafilokok ređi. Tako da je antibiotkska terapija lako odrediva i bez brisa.