Poštovani, možete direktno preskočiti na donju sekciju "pitanja", osim ukoliko zaista volite diskusije i smatrate da ste radoznali o misljenju opšte populacije. Ovo pitanje se odnosi na kapi za nos, njihova poželjna i nepoželjna dejstva. Najcešce se koriste u toku bolesti respiratornih organa, kod mene najcešce u toku prehlada (rhinovirus-i i slicni) , i iskreno su mi uvek pruzale olakšanje, smanjivale pritisak i bol u glavi, olakšavale san koji je tada otežan (posebno ukoliko ima buke i/ili drugih otežavajucih okolnosti za san) . Ali jedne godine (kada sam imao oko 16 godina) u crnoj gori, na moru, gde putovalo se autobusom bez dobre ventilacije (leti se obicno zatvore prozori i pusti klima koja samo okrece isti vazduh) , sam pokupio da veoma iritantnu da kažemo prehladu, najviše pracenu zapušenim nosom koji je pretpostavljam bio više nego što je obicno za prehladu upaljen jer kapi za nos jednostavno nisu pomagale u normalnim kolicinama. Umesto posete lekara, kojeg nije bilo u blizini, nastavio sam koristiti razne kapi za nos, a u toku povratka sam imao i temperaturu. ---------------------------------------------- nos je bio sve zapušeniji, a ja sam nastavio koristiti kapi za nos iako sam prekoracio preporuceno (tj. Dozvoljeno) vreme i kolicinu upotrebe. U pitanju je efekat efekat rhinitis medicamentosa (povratni efekat, tj. Povratno zapusenje) koji nisam shvatio dovoljno ozbiljno iako je u uputstvu pisalo da može doci do nekog povratnog efekta, doduše nije mi bilo najjasnije šta to znaci. Prošlo je nekoliko meseci dok sam uspeo ubediti sebe da prestanem, uz savet lekara, jer na taj nacin kapi stvaraju zavisnost. Po istraživanjima, to je posebno primetno kod kapi na bazi oksimetazolina, koje sam tada redovno koristio, delovalo je kao da "jedino one deluju". ------------------------------------------ posle toga nisam koristio kapi za nos godinama, i umesto toga sam pokušavao da izgradim bolji imunitet zdravom ishranom, unošenjem dovoljne kolicine vitamina, kretanjem i koliko je moguce izbegavanjem izvora virusa, dodatnim unošenjem vitamina d3 (cija je jedina dokazana uloga pomoc pri upotrebi kalcijuma od strane organizma) za koji neki ljudi tvrde da smanjuje mogucnost prehlade, na osnovu toga što je poznato da se vitamin d3 prirodno sintesizuje u koži putem suncanja, koje kod leti nije zdravo zbog kancerogenih efekata uv zracenja, a zimi se znatno manje izlažemo, i znatno manje suncevih zraka je prisutno, tako da neki veruju da može doci do nedostatka vitamina d3 (koji se ne dobija putem solarijuma, tako da on nema ni jedno pozitivno dejstvo) , i da je to jedan od potencijalnih uzroka prehlade zimi. U svakome slucaju nije najpoznatije šta je tacan uzrok prehladi koja je baš najcešca zimi, dok sama hladnoca može umanjiti imunitet kod ljudi, najverovatnije je da ta klima odgovara tim granama virusa iz nekog razloga. Generalna populacija ce možda biti više informisana o tome jednog dana, a možda i ne. Vec postoje istraživanja koja su efikasno uspela da ubiju neke viruse kod eksperimentalnih pacova. Cak i kada se usavrši, komercijalna primena toga bi mogla biti opasna, poput primene antibiotika (još brža evolucija virusa, oslabljenje imuniteta, itd.) ponovo sam prehladen do mere da je teško spavati nocu od pritiska koji stvara zapušen nos, temperatura je prošla nakon jednog dana dobrog spavanja (preko 12 sati sna) , nisam koristio ništa osim aspirina i nisam koristio ni to dok sama temperatura nije prešla 38. 4 (temp. Od 37c sprecava razmnožavanje virusa, i spuštanje iste prerano može biti štetno. Osim toga pošto je apetit bio slab, koristim oligovit (jedna tableta dnevno zadovoljava preporucenu dozu vitamina i ispod štetne doze minerala kako bi se moglo i jesti) za koji smatram da može pomoci u borbi organizma protiv virusa (nema naznaka da su u pitanju gljivice ili bakterije) . Danas sam izašao u "zdravu šetnju sa 'gradski cistim kiseonikom'" i kupio sam nafazol kapi za nos (nafazolin 0. 1% + pom. Supst. Borna kiselina, hlorbutanol, anhidrovani [ne piše šta] i voda za injekcije) - koje planiram koristiti samo kao poslednju opciju, ukoliko ne budem uspeo da zaspim. Ono cega se zapravo bojim je da ce nakon upotrebe stanje biti gore nego pre upotrebe. Samim tim morati da koristim više puta, a opcionalno može doci i do alergijskih reakcija (nisam ih primetio ranije ali se uvek mogu pojaviti) , iritacije, itd. Informacije koje se mogu naci i protumaciti na internetu su ogranicene, i ja licno imam samo treci stepen strucne spreme i sve što sam morao znati iz hemije (takode i iz fizike i još jednog predmeta) su bili atomi, celije, energetski nivoi, kvanti, kvarkovi, osnovna svojstva anticestica (tada još uvek nisu dokazali dovoljno toga u cern-u, mada ni sada nisu) i to samo na osnovnom nivou. Cak ni kovalentne veze iz osnovne škole nisu bile neophodne. ----------------------------------------- sekcije iznad se mogu preskociti ------------------------------------------ ------------------ pitanja ------------------ 1) potrebno mi je vaše strucno misljenje u vezi neželjenih dejstava kapi za nos, ksilometazolin protiv nafazolina kada se radi o povratnom efektu u toku propisane upotrebe po receptu i savetu lekara (pošto verujem da efekat u određenoj meri postoji i u toku propisane upotrebe, najverovatnije već od prve, iz ličnih iskustava) ? Zanima me koja vrsta po vašem iskustvu manje izaziva taj efekat. Ukoliko znate za kapi za nos koje deluju bez ovog efekta, a na bazi su neke treće formule, možete ih navesti (ja se nisam informisao o svim vrstama) . Apotekarka je preporučila i rastvor sa morskom soli, ali je sadržao bezankolijum hlorid kao prezervativ, čije se prepisivanje ne savetuje u americi zbog poznatih štetnih dejstava, takođe ima vrstu povratnog efekta, i mene lično i ostale ljude koje znam da su probali takav rastvor nos veoma peče oko 1-2 min nakon upotrebe istog (što i nije čudno za sastojak koji se koristi umesto alkohola za čišćenje pojedinih stvari, zaista ne bi trebali da ga stavljaju u bilo koje kapi, znajući kako utiče na dobar deo ljudi, takođe ima loša dejstva kod kapi za oči) . Umesto toga sam uzeo sterlini fiziološki rastvor u maloj plastičnoj bočici od 5 ml, za koji znam da ne izaziva bilo kakav štetan efekat, a može pomoći pri ispiranju i dezinfekovanju sinusa (ukoliko uspe da dopre do njih, naravno) . Možda bi bio dobar u kombinaciji sa kamilicom, ali to već nisam stigao isprobati, a voda iz česme sadrži hlor i druge antibakterijske sastojke, tako da je nije prijatno ubacivati u nos. 2) da li znate zašto su prehlade češće zimi (bez obzira na sam naziv) , sa naučne tačke gledišta?

    Odgovoreno: 27. 11. 2012.
    • Poštovani,
      - savetujem vam da koristite clarinase tbl. 2 x 1 tbl jer sadrže pseudoefedrin koji ima vazoknstriktorni efekat na sluzokožu nosa ali ne postoje neželjeni efekti u smislu nastajanje medikamentnog rinitisa.
      - sve vrste kapi pripadaju grupi alfa 1 ili alfa 2 adrenergičkih agonista i prema tome imaju iste neželjene efekte. Za sada ne postoji idelni vazokonstritorni lek za lokalnu upotrebu u nosu.
      - prehlada (common cold) je jedna od preko 200 vrsta virusnih infekcija koje se samo razlikuju po intenziteu i trajanju infekcije. Prehlada je blaga infekcija - dok je grip često ozbiljna infekcija.
      - konzervansi u kapima za nos služe kao zaštita od razmnožavanja bakterija i kao takvi su veoma korisni.
      - kapi za nos se koriste 3 do 5 dana ili najduže do 7 dana i za to vreme neće ispoljiti nikakve neželjene efekte - takvo upozorenje daje svaki proizvođač ove vrste lekova. Svako duže korišćenje je zloupotreba.