1. Granuloma mucosae oris

    Pitanje broj: #146917

    Mom bratu je danas postavljena dijagnoza granuloma et laesiones mucosae oris granulomatosae, prema mkb čvorast tumor i zrakasta oštećenja sluznice usta. Dobio je terapiju i da se za 10 dana javi na kontrolu, i ako mu se ne povuku rane uzeće mu uzorak, pa me interesuje da li je ovo konačna dijagnoza da ima tumor ili postoje modaliteti ove dijagnoze? Pošto mu je lekar rekao samo da ima rane, pa nas sada to zbunjuje i zabrinjava.

    Odgovoreno: 03. 06. 2016.
    • Poštovana,
      Granulom je neka vrsta benignog (dobroćudnog) tumora. I to je dijagnoza posle pregleda. Definitivna dijagnoza (ako se promena ne povuče) je posle patohistološke dijagnoze. Znači, lekar je napisao da ima bezazlenu bolest, a usmeno se ogradio i napomenuo i druge mogućnosti. Tako sam ja to shvatio.