Poštovani, molim vas da me uputite kako da rešim problem sa čestom upalom ušiju-otitis media kod deteta koje ima 7 god. Dete je operisano pre godinu dana- ugrađene su mu obostrano cevčice i izvršeno uklanjanje trećeg krajnika. Ipak posle samo mesec dana od vađenja cevčica dobio je jaku upalu uha -bakterijsku i lečen je panklavom jer je uho curilo 10 dana. Redovno ispiram detetu nos fiziološkim rastvorom, povremeno ispiram uho 3% hidrogenom a uključila sam i preventivno defrinol sirup kada se jave prvi simptomi prehlade kako bi predupredila upalu. I pored svega dete se opet žali da mu je desno uho zapušeno iako mu ne curi nos. Dakle pitanje je da li grešim u preventivi, da li sam trebala da mu ugradim bronzane cevčice koje se ne vade do puberteta i da li uzrok svemu može biti alergija na neku hranu ili sl. Molim vas za odgovor jer sam jako zabrinuta oko mogućeg oštećenja sluha jer su upale postale svakodnevni problem i traju već godinama. Srdačan pozdrav i hvala unapred. Ana.

    Odgovoreno: 18. 04. 2016.
    • Poštovana,
      Vaš problem ima na hiljade dece u srbiji. U sad, čini mi se 300 000 cevčica se godišnje ugradi. Sekret u ušima je prolazni problem dece predškolskog uzrasta. Bez brige. Vaše dete će normalno da čuje. A verovatno, s obzirom da ima sedam godina više neće imati upale.