Postovani/a, godinama se mucim sa vazomotornim rinitisom. Dr koja me leci me je uputila na test vazomotornim agensima, sto sam i uradio. Prethodno sam prosao sva alergoloska testiranja, sve negativno. Zanima me koliki je znacaj tih vm testova, i sta konkretno u tom smislu znaci rezultat moj rezultat - "pozitivna kodeinska grupa"? Preporucena mi je prilicno skupa terapija, pa se iskreno dvoumim oko daljih koraka. Pozdrav, petar

    Odgovoreno: 16. 04. 2016.

Komentari na pitanje: #145957

    • Postovani doktore, konkretno me leci orl doktorka iz kbc dragisa misovic, ne znam da li je indiskretno da navodim njeno ime. Dijagnoza, napismeno, mi je vazomotorni hronicni rinitis. Simptomi kao kod alergije, ali bez suzenja ociju i kijanja, u vise navrta kozni alergo testovi negativni. Nakon dugog vremena preporucila mi je testiranje na vazomotorne agense. Tu se, velikim pecatima na ledjima, pokazala "povecana histaminoliberacija codeinskog tipa". Tako pise. Ostale tri vm supstance bez reakcije. Sada mi predlaze petodnevnu terapiju kortikosteroidima (inekcijama) i nekakvim inhalacijama u oridnaciji. Molim vas najiskrenije da mi bar suegrisete da li je ova terapija vredna truda i novca, ili da mi sugerisete neku drugu terapiju. Problem je izmedju ostalog u tome sto osim pecenja i izrazene iritacije, od visemesecne primene nasonexa pa potom avamysa nisam imao nikakvog boljitka. Jedino sto mi je donekle pomagalo je sprej astelin (azelastin) koji sam kupio u inostranstvu, a kod nas ga nema. Jos jednom, molim za komentar.