Imam dvije kcerkice i vec nam se desila takva vrsta nezgode stranim tijelom u nosu i sve se zavrsilo, hvala bogu, dobro. Moje pitanje je: da li strano tijelo u nosu moze samo skliznuti u donje disajne puteve ili probavne? Ili, ono ostane uvjek u nosu sve dok ga strucno lice ne izvadi? Cula sam da strano tijelo iz nosa moze otici (skliznuti) u donje disajne puteve (dusnik, pluca) i u grlo, jednjak i da se nna taj nacin dijete moze ugusiti? Zato sto sam vec luda od brige i panicarim i bez razloga kad djecica bilo sta uzmu u ruku, molm da mi cim prije odgovorite i pojasnite sve to! Molim vas, da mi kao laiku i zabrinutoj majci pomognete odgovorom i objasnjenjem! Unaprijed hvala na vasem cjenjenom vremenu i odgovoru kojeg s nestrpljenjem ocekujem. . . Pozdravljeni!

    Odgovoreno: 29. 09. 2015.
    • Poštovana,
      I u ovom slučaju priroda je pokazala svoju genijalnost. Nos je najširi na ulazu, a dalje se sužava (kao levak) . Tako da gotovo nikada strano telo ne prođe kroz nos. Ili ako prođe onda je toliko malo da ne može nikako naškoditi. Ima tu jedno pravilo: strano telo u uhu i nosu ne predstavlja nikakvu opasnost dok ne počne nestručno vađenje.