Poštovani, postavljena mi je dijagnoza dvolisnog aortnog zalistka 2022. godine (u mojoj 32-oj godini života), uz to prolaps mitralnog zalistka, zadebljanje perikarda, sum na srcu i nisam sigurna da li još nešto. Otkriveno je tako sto sam imala jaka probadanja srca, preskakanja, nepravilan rad srca koji se video tada i na EKG-u. Od tada pijem Concor cor 1.25mg i dobro se osećam, rad srca se poboljšao, i dalje se na holteru vide preskakanja ali ja ih sada ne osećam, možda su kraća. Regurgitacija aortnog zalistka mi je 2+, bar tako su mi rekli. Uz sve to imam i reumatoidni artritis i pijem lekove za njega, do skoro sam bula na pronizonu, sada pijem samo hidroksihlorokin ujutru i uveče. To je ukratko to. Šta Vi savetujete, koliko često bi trebalo srce da se kontroliše u mom slučaju, da li je neophodna operacija kao sto su mi već 2 kardiologa rekla, samo mi je rečeno da ne još, ali oko 50-te godine života bi moralo? Da li znate nekog kardiologa koji je imao pacijenta sa dvolisnom aortnim zalistkom i sta mogu uopšte da očekujem na dalje s obzirom na to koliko sam mlada a već sa svim ovim problemima? Hvala vam puno na odgovoru

    Odgovoreno: 07. 02. 2024.
    • Dobro vece,

      samo da vas upozorim da je vrlo  slozeno i donekle opasno donositi zakljucke ovim putem, ali cu pokusati da vam ipak malo detaljnije odgovorim. Dvolisni zalistak( bivelarni) se srece u 2% populacije. To sto je zalistak takav , ne znaci odmah i bilo kakvu patologiju. Ako je kod vas ustanovljena AR -2, to je ipak alarm da trebate redovno raditi kontrole i pratiti stanje. Verovatno su kolege u pravu da ce operacija nekada morati da se uradi,ali verujem da vas sada sa vasim nalazom niko ne bi operisao, zato polako, ne brinite. Savetujem vam da potrazite kardiohirurga koji bi mogao da prati vasu situaciju narednih godina. To je najbolji nacin da lekar poznaje ne samo vase nalaze, vec i vas kao pacijenta i da na taj nacin jednog dana zajedno uspesno prodjete kroz tretman. Ako vam ikada u buducnosti zatreba informacija oko tipova zalistaka, mogucnosti , itd.mozete mi slobodno pisati. Eto toliko.

      pozdrav

      Nikola Zaric