Postovanje! Imam 53 godine i vec oko dvije godine tegobe iznad lijeve dojke, u vidu stezanja i pritiska, koje isijavaju u lijevu ruku i među plecke.Bol se javlja nekoliko puta dnevno, nevezano za fizicki napor.Snimila sam UZ srca, ergometriju, (trcala na traci) i kardiolog je konstatovao da nije angina pektoris u pitanju.Ja i dalje imam tegobe, kvalitet zivota mi je nikakav, jer se tegobe jave iz cista mira.Osjetim i preznojavanje i vrucinu tada.Inace imam mali prolaps mitralnog zaliska.Moje pitanje bi bilo: Da li se moze desiti da se ipak angina pektoris ne pokaze na testu ergometrije.Sta mi preporucujete da odradim dalje, da bih saznala sta je po srijedi.Srdacan pozdrav i hvala u naprijed na odgovoru.S postovanjem, Darija M.

    Odgovoreno: 08. 01. 2024.
    • Dobro vece,

      verujem da je vas kardiolog u pravu i da kod vas ne postoji problem na krvnim sudovima srca. Osnove pregleda su: anamneza ( pretest probability, PTP) ,klinicki pregled i EKG .Ergometrija( voznja bicikla) je jos  uvek znacajan test, ali postoji CT angiografija srca, stress eho, SPECT i MRT.... to su sve metode koje se mogu uraditi pre koronarografije( invazivna dojagnosticko-terapeutska procedura). Razmotrite opcije sa vasim kardiologom.

      zelim vam dobro zdravlje