Poštovani,

    Šta pokazuje analiza NT-proBNP i da li se može uraditi kako bi se utvrdilo da li je pacijent u prošlosti imao miokarditis? Hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 16. 12. 2023.
    • Dobro vece,

      ovaj marker se najcesce koristi u dijagnostici srcane insuficijencije. Visoke koncentracije koreliraju sa klinickim nalazom akutne ili hronicne srcane insuficijencije. U primarnoj dijagnostici ima nizak dijagnosticki senzitivitet, zato se u takozvanom " screening-u" retko koristi.  Povisene vrednosti mogu da se nadju u brojnim stanjima ( bubrezna insuficijencija, embolija pluca, ...) izmedju ostalog i miokarditis. Ali primarno se koristi u dijagnostici i pracenju srcane insuficijencije.

      nadam se da sam vam nekako pomogao.

      pozdrav