Dobar dan! Preziveo sam drugi srcani udar. Razgovarajuci sa doktorima i hirurzima shvatio sam da lecenja nisu uradnjena kao trajno resenje i ujedno je to i razlog drugog srcanog udara. Imam jednu dilemu na koju bi vase strucno misljenje moglo pomoci. Ukratko ugradjena su mi 8 stenta na tri arterije trebalo je stentirati jos jednu medjutim ukoliko bi se to uradilo to bi sprecilo hirurge da urade bajpas na njoj ubuduce. Znajuci da su stentovi kratkotrajno resenje moje pitanje i dilema na koje vi mozda mozete da mi odgovorite je dal je pametno ostaviti stentirane arterije i odraditi bajpas na samo preostalu arteriju i rizikovati sledeci srcani udar u narednih godinu dve maximum 3 kada dodje do restenoze. Ili je pametnije uraditi bajpas na sve arterije koje su u problemu iako su stentirane?. Samim tim razmatram i opciju da uradim sledecu operaciju privatno kontaktirao sam jos par hirurga i privatnih Hirurgija. Takodje imam i snimke zadnjih operacija koje mogu da vam posaljem ukoliko su vam presudne u donosenju prave odluke za konacni i precizniji odgovor.

    Odgovoreno: 23. 11. 2023.
    • Dobar dan,

      moram vam priznati da po vasem izlaganju imate veoma kompleksan nalaz. Bojim se da cu morati da se ogradim i iznesem vam samo uopsteno svoje misljenje s obzirom da se licno ne poznajemo. Vas status mora biti razjasnjen u timu kardiologa i kardiohirurga( konzilijum). Generalno, terapija bypass-om je zahtevna i podrazumeva duzi boravak u bolnici i oporavak. Ali sa druge strane, dugorocni rezulati su vrlo dobri. Tako da je opeacija svakako jedna dugorocna investicija. Sa druge strane postoji stenting i tu vec imate iskustva. Morate znati da o vasem nalazu ne donosi odluku samo jedan covek i zato je citava procedura vrlo kompleksna! Ako se kolege odluce za operaciju, to je u potpunosti u redu

      dobro zdravlje

      lepo bi bilo da ostavite kasnije poruku, sta je odluceno

      pozdrav